jak poradzić sobie z depresją

7 domowych sposobów na depresję.

7 domowych sposobów na depresję.

Jeśli sam zmagasz się z depresją lub dotknęła ona kogoś, kto jest ci bliski lub po prostu go znasz – wiesz, jak ciężką jest chorobą. Należy do grupy zaburzeń psychicznych, które nieleczone lub leczone w nieodpowiedni sposób mogą być tragiczne w skutkach. Depresja charakteryzuje się spadkiem nastroju (smutkiem, apatią, niezdolnością do przeżywania radości, pesymizmem, niewiarą w siebie), ogólnym spowolnieniem fizycznym, zaburzeniem rytmu dziennego oraz w rezultacie problemami ze snem i zmniejszeniem apetytu. Jej objawy są więc podobne: brak nastroju, chęci do jakichkolwiek aktywności, negatywna samoocena, myśli samobójcze, zaburzenia masy ciała, snu oraz spadek intelektualny (problemy w nauce i pracy). Przed pytaniem Jak poradzić sobie z depresją? staje rokrocznie coraz więcej osób. Oczywiście jedynym i najlepszym sposobem jest leczenie. Nie da się tej choroby wyleczyć samemu, czy nawet przy pomocy bliskich. Konieczna jest stała konsultacja lekarska i psychiatryczna. Jednak na własną rękę również można podejmować działania, które na pewno wspomogą leczenie i jakimś stopniu poprawią samopoczucie osoby chorej lub pomogą jej chwilowo zapomnieć o problemie, z jakim się zmaga.

 

 

Chwila medytacji.

jak poradzić sobie z depresjąUdowodniono, że wykonywanie ćwiczeń medytacyjnych, np. jogi powoduje wytwarzanie się w organizmie neurotransmiterów, które są odpowiedzialne za uczucie spokoju i spełnienia, a co za tym idzie – pozytywny nastrój. 

 

 

 

 

Ruszaj się.

jak poradzić sobie z depresjąWiadomo, że aktywność fizyczna powoduje eksplozję endorfin, które w rezultacie znacznie wpływają na poprawę ogólnego samopoczucia i humoru. Dlatego osobom chorującym na depresję zaleca się uprawianie jakichkolwiek sportów, czy to biegania, pływania, uczęszczania na siłownię lub zajęcia taneczne. Dodatkowo tego typu aktywności pozwolą chwilowo zapomnieć lub odsunąć od siebie obecne problemy.

 

 

 

 

 

 

Zwróć uwagę na relacje.

jak poradzić sobie z depresjąByć może część problemu w środowisku, w jakim się obracasz. Toksyczne relacje mogą tworzyć się często np. w pracy lub w klasie. Dlatego jeśli tylko odczuwasz, że osoby w danym miejscu wpływają negatywnie na twój nastrój, dołują cię i nie potrafią zrozumieć – odetnij się. To najlepszy sposób na wyjście z takiej sytuacji. Znajdź miejsce, gdzie będziesz czuć się rozumiany i nikt nie będzie wywierał na ciebie presji i powodował stresu. 

 

 

 

 

 

 

Wróć do nauki. 

jak poradzić sobie z depresjąJeśli jesteś już po szkole lub studiach – znajdź coś, czego nauka sprawiała ci przyjemność. Może to będzie jakiś język albo wybrana dziedzina fizyczna? Skup się na tym, co sprawia ci radość i pozwala się oderwać od rzeczywistości. Natomiast jeśli nadal jesteś uczniem – skoncentruj się na wybranych, najbardziej lubianych przedmiotach. Dzięki temu dobrze rozporządzisz swoim czasem i nie będziesz skupiać się na chorobie.

 

 

 

Szukaj informacji.

jak poradzić sobie z depresjąZainteresuj się naukową wiedzą o depresji. Zwiększenie poziomu znajomości pewnych pojęć, zachowań, pozwoli ci lepiej zrozumieć twoje położenie i samą istotę choroby. Dobrym sposobem na dokształcanie się w tej kwestii są także np. fora lub meetingi dla osób zmagających się z tą samą dolegliwością. Dzielenie się swoimi doświadczeniami, problemami, dylematami, da ci możliwość głębszego zrozumienia i w rezultacie skuteczniejszego radzenia sobie z sytuacją.

 

 

Poświęć się swojej pasji.

jak poradzić sobie z depresjąTo jasne, że w przypadku depresji ucieka ochota na cokolwiek. Ma się chęć tylko leżeć pod kocem w łóżku w pokoju ze szczelnie zasłoniętymi roletami. Jednak postaraj się przełamać tę niechęć. Będzie ciężko, ale przypomnij sobie to, co najbardziej lubisz robić. Kochasz podróże? Uwielbiasz jazdę konną? Przełam się. Wyjdź do ludzi, którzy też lubią to robić i przyłącz się do nich. To pozwoli ci w pewnym stopniu wrócić do zdrowego życia.

 

 

 

 

 

 

Myśl pozytywnie.

jak poradzić sobie z depresjąDla osób chorych na depresję to chyba jest najcięższa przeprawa. Ciągle mając spadek nastroju nie wyobrażają sobie, że może być lepiej. Jednak musisz sobie uświadomić, że jesteś pod stałą opieką lekarzy, otaczają cię życzliwi ludzie i dzięki temu na pewno uda się pokonać tę chorobę. Musisz tylko stawić jej czoła.

 

Czy dobrze sypiasz? Czy budzisz się w nocy? Masz problemy z zaśnięciem? Dobry sen ma pozytywny wpływ na stany depresyjne. Zadbaj więc o spokojny sen. Na początek pobierz za darmo poradnik w formacie PDF “Jak szybko zasnąć i zadbać o spokojny sen” Odbierz poradnik


Leave a reply