Jak pozbyć się koszmarów
Potocznie zwane – nocne koszmary to tak naprawdę zaburzenia snu głębokiego. Pojawiają się one najczęściej w fazie REM – fazie szybkich ruchów gałek ocznych. Ponieważ okresy snu REM wydłużają się wraz z postępem nocy, można zaobserwować, że koszmary senne wybudzają nas najczęściej nad ranem.
Czym są spowodowane?
Nawracające koszmary nocne mogą mieć wiele podłoży. Niektóre osoby reagują w ten sposób po obfitszej, spożytej późnym wieczorem kolacji. Jest to spowodowane zwiększeniem metabolizmu, a to sygnalizuje mózgowi większą aktywność w nocy. Istotnym czynnikiem powodującym występowanie złych snów, mają również substancje chemiczne takie jak narkotyki, antydepresanty, a nawet niektóre leki przyjmowane na nadciśnienie. Osoby, które zdecydowały się na odwyk od alkoholu, narkotyków, leków czy środków uspokajających, mogą cierpieć na zaburzenia senne, w tym nawracające koszmary. Warto dodać, że brak odpowiedniej ilości snu może wpłynąć na jego jakość i prowadzić do jego nieprawidłowości. Niepokój, depresja zespół stresu pourazowego także często powodują, że ludzie doświadczają, nawracających, przewlekłych koszmarów sennych. Ci, którzy cierpią na zespół niespokojnych nóg i bezdech senny też są bardziej narażeni na tego rodzaju zaburzenia.
Ze względu na to, że koszmary senne mają znaczący wpływ na jakość życia, w razie ich regularnych nawrotów należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić ich przyczynę, a nawet przepisać odpowiednie leki nasenne. Cykliczne ich doświadczenie ma wpływ na nasze zdrowie. Może skutkować chorobami serca, być przyczyną otyłości, a nawet wpędzić w depresję.
Jeżeli koszmary dorosłych są objawem nieleczonego bezdechu sennego lub zespołu stresu pourazowego, nawracające złe sny mogą mieć również bardzo negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.
Można wprowadzić parę zmian do naszego życia, poprawiających jakość snu. Warto zadbać o optymalną temperaturę w sypialni (21-22 stopnie) i dobrze wywietrzyć pokój przed samym snem. Należy unikać nadmiernego objadania się w godzinach wieczornych. Idealna będzie lekka kolacja koło godziny 18. Podstawa dobrego snu jest także odpowiednio dobrany, profesjonalny materac, który zadba o prawidłową i zdrową pozycję podczas spoczynku. Pomocnym przedsięwzięciem może się okazać prawidłowa suplementacja organizmu w witaminę B i magnez. Jeśli chcemy uniknąć koszmarów nocnych powinniśmy unikać też spożywania alkoholu przed snem, oraz ograniczyć palenie tytoniu. Zbawienny i kojący wpływ na naszą psychikę może mieć nauka technik relaksacji. W wyciszeniu się i ukojeniu emocji przed snem, pomoże słuchanie nagrań relaksacyjnych (na przykład odgłosów szumu morza, deszczu lub łagodnej dla ucha muzyki). Oprócz kojących dźwięków dobrze działają w połączeniu z nimi odpowiednio dobrane słowa, wtedy nagranie ma jeszcze silniejsze działanie na podświadomość, łagodząc nie tylko objawy, ale i skutki różnych zaburzeń snu. Takie nagrania mają często charakter hipnotyczny.
Koszmary senne mogą znacznie obniżyć jakość naszego życia. Więc jak pozbyć się koszmarów? Dbając o swoje zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne, będziemy mogli mieć wpływ nad kontrolowaniem swojego snu. Warto też przeanalizować co może być ich przyczyną. Często nierozwiązane problemy lub nieprzepracowane traumatyczne przeżycia powodują powrót nieprzyjemnych sytuacji pod osłoną snu. Dbajmy o możliwie spokojny sen – w ten sposób dbamy o siebie.
Chcesz spać spokojnie i pozbyć się koszmarów?