Zdrowe odżywianie

Zdrowe odżywianie dla całej rodziny

7 zasad zdrowego odżywiania

Każdy rodzic chciałby aby jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Rodzice swoją postawą i stylem życia mogą zachęcić dziecko do odpowiedniej aktywności i diety, co będzie procentowało w jego dalszym życiu. Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć najlepiej wprowadzić w życie kilka zasad, wśród których jedną z najważniejszych będzie zdrowe odżywianie. Obecnie popularne jest umieszczanie w kuchni tablic na których można notować istotne informacje. Warto więc zadbać o wypisanie na własnej tablicy 7 ważnych zasad dotyczących zdrowego odżywiania. Codzienne obserwowanie tablicy przez domowników pozwoli utrwalić wiadomości na niej zawarte. Są nimi:

 

 

1. Pij wodę zamiast soków i napojów gazowanych,

zdrowe odżywianiezdrowe odżywianie

Zostało udowodnione, że woda pozwala usuwać toksyny z organizmu. Woda nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników i cukru w odróżnieniu do większości napojów i soczków reklamowanych jako zdrowe dla dzieci. Regularne picie wody wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, kształtowanie zdrowej sylwetki, a nawet obniża podatność na choroby. A zatem warto wyrabiać u dzieci nawyk picia wody.

 

 

2. Niezdrowe i kaloryczne przekąski zastąp owocami i warzywami

zdrowe odżywianieMały głód, stresujący dzień czy nawet niesprzyjająca aura, potrafią wyzwolić w nas chęć sięgnięcia po słodką lub słoną przekąskę. Przymykamy oko na skład produktu napisany małymi literami opakowaniu. Nie chcemy myśleć, że zjadamy właśnie masę emulgatorów, syropu glukozowo – fruktozowego czy skrobi modyfikowanej. Zamiast batonika czy chipsów warto sięgnąć po jabłko lub suszone warzywa. Warzywa i owoce dostarczają składników odżywczych niezbędnych do obniżenia ryzyka zachorowania na niektóre choroby w tym choroby serca czy nowotworowe.

 

 

3. Unikaj dań gotowych i typu fast – food

zdrowe odżywianieTe dania są zazwyczaj bardzo smaczne i apetycznie wyglądają, są także szybko dostępne, jednakże producenci chcąc jak najdłużej zachować świeżość dań i  ich wyrazisty smak, dorzucają do nich sporo konserwantów i wzmacniaczy smaku. Te z bardzo długim terminem ważności często zostają poddane obróbce technologicznej i termicznej, co powoduje, że tracą składniki odżywcze i mineralne.

 

 

 

 

 

4. Produkty typu light nie zawsze służą zachowaniu zdrowej sylwetki

zdrowe odżywianieCzęsto opis light na opakowaniu powoduje, że sięgamy po produkt sądząc, że pomoże nam w utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Z produktów typu light usuwa się tłuszcz, a wraz z nim rozpuszczalne w nim witaminy, głównie A i D. Poza tym do takich produktów często w zastępstwie dorzuca się cukier. Warto więc zastanowić się czy produkty typu light są zdrowe.

 

 

 

 

5. Lepiej gotować niż smażyć

zdrowe odżywianieGotowanie jest jedną z najzdrowszych form przygotowania posiłku, szczególnie gotowanie na parze, które pozwala zatrzymać maksimum wartości odżywczych. Wysoka temperatura wytwarzana podczas smażenia powoduje utratę cennych składników. Tłuszcze używane podczas smażenia zwiększają kaloryczność posiłku i mogą prowadzić problemów z nadwagą.

 

 

 

6. Unikaj tłustych mięs, częściej sięgaj po białe mięso

zdrowe odżywianieBiałe mięso zawiera dużo białka oraz mniej tłuszczu i cholesterolu od czerwonego, jest zatem polecane osobom, które są na diecie. Natomiast czerwone mięso ma więcej żelaza, w związku z czym powinny je spożywać osoby borykające się z anemią. Z uwagi na fakt, iż często to mięso czerwone bywa tłustsze od białego, zaleca się jego rzadsze spożywanie na rzecz białego.

 

 

 

7. Może warto zastanowić się nad wegetarianizmem?

zdrowe odżywianieWartościowe białko czy żelazo można znaleźć także w produktach pochodzenia roślinnego. Wegetarianizm to nie tylko dieta w której eliminuje się mięso. Dla niektórych to także zdrowy styl życia, który wybierany jest z  wielu pozytywnych pobudek etycznych i moralnych.

 

Pobierz bezpłatnie dietę odchudzającą 2w1, bogatą w witaminy i minerały

Pobierz tutaj>>

 

 

 Leave a reply