domowe sposoby na ból zęba

6 domowych sposobów na ból zęba

  Wiele osób ma już świadomość, jak trudną do wytrzymania dolegliwością jest ból zębów. Co robić, aby przynieść sobie ulgę? Małe sztuczki pomogą uporać się z bólem. Domowe sposoby na ból zęba  pomogą złagodzić, zmniejszyć stan zapalny i poczekać na chwilę, kiedy wizyta u dentysty będzie możliwa.

6 domowych sposobów na ból zęba

 

Kiedy zęby zaczynają boleć, dana osoba nie może się skoncentrować na niczym, chce, żeby minął jak najszybciej. Takie odczucia mogą mieć inny charakter: ból, pulsowanie, ciągnięcie. Ból zęba jest uważany za najbardziej dotkliwy i bolesny z natury. Na szczęście istnieją sposoby, aby się go pozbyć.

1. Soda oczyszczona, sól i pieprz

domowe sposoby na ból zęba

  Do domowych sposobów na ból zęba należy słaby roztwór sody oczyszczonej. Jedna łyżeczka proszku jest dokładnie mieszana w szklance ciepłej wody, a następnie płukana jest jama ustna. Soda zmniejsza stan zapalny i zmniejsza podrażnienia wokół chorobowo zmienionych tkanek. Zwykle po dwóch lub trzech zabiegach wykonywanych w ciągu pół godziny ból ustępuje.

  Pieprz i sól również pozwalają usunąć ból zębów. Aby to zrobić, należy do przypraw dodać kroplę wody, aż utworzy się gęsta pasta, następnie przykłada się ją do bolącego zęba i przetrzymuje 5 minut.

2. Olejki: kamforowy, walerianowy, z mięty pieprzowej, z drzewa herbacianego, z oregano

 • Dentyści zalecają trzymanie kropli kamforowych i walerianowych w zestawie pierwszej pomocy. Te leki są niezastąpione w przypadku bólu zęba. 1-2 krople są nakładane na mały kawałek bawełny i przykładane na chory ząb. Kamfora i waleriana, mają działanie uspokajające.
 • Domowe sposoby na ból zęba to na pewno olejek z mięty pieprzowej, jest on uznanym środkiem antyseptycznym i orzeźwiający, dlatego dodaje się go do płynów leczniczych. Efekt terapeutyczny i odświeżający wynika z obecności mentolu.
 • Olejek z drzewa herbacianego: zwilżyć wacik niewielką ilością oleju z drzewa herbacianego i przyłożyć w miejscu bólu, można również dodać kilka kropli oleju z drzewa herbacianego do szklanki wody, biorąc roztwór do ust i trzymając go tak długo, jak to możliwe.
 • Olej z oregano: zmieszać kilka kropli oleju z oregano z niewielką ilością oliwy z oliwek, następnie namoczyć wacik mieszaninę i przyłożyć w pobliżu bolesnego zęba; Można zastąpić oliwę z oliwek ciepłą wodą.

3. Naturalne składniki z kuchni

 • Goździki mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Krople goździkowe należy zastosować w obszarze bolesnego zęba.
 • Wyciąg z wanilii: namoczyć waciki ekstraktem z wanilii i nałożyć na bolący ząb. Również ekstrakt z migdałowca jest tą samą metodą leczenia, co ekstrakt waniliowy.
 • Babka: aby złagodzić ból, można żuć świeże liście babki lancetowatej.
 • Czosnek ma silne środki przeciwdrobnoustrojowe. Zmiażdżyć ząbek czosnku i położyć na bolącym zębie, lub po prostu żuć przez kilka minut.

4. Liść agawy rodem z Ameryki

domowe sposoby na ból zęba

  Liść agawy od dawna jest uznany za domowy sposób na ból zęba i stosowany w medycynie ludowej, jako środek znieczulający. Ta roślina ma działanie przeciwzapalne.

Aby zmniejszyć ból zęba za pomocą agawy, można użyć następującego przepisu:

 • Jeden liść rośliny należy dokładnie wyciąć i opłukać pod bieżącą zimną wodą.
 • Liść przeciąć podłużnie, część liścia nałożyć na dziąsło, które znajduje się obok bolącego zęba.
 • Czas utrzymywania takiego domowego kompresu wynosi 5 minut.
 • Jeśli ból nie ustąpił, można wycisnąć sok z już pociętego liścia, wlać 0,75 l podgrzanej wody i wypłukać powstałym roztworem jamę ustną.

5. Napar z rumianku

domowe sposoby na ból zęba

  Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na ból zęba jest płukanie jamy ustnej ciepłymi ziołami leczniczymi. Metoda ta jest często zalecana przez stomatologów, ponieważ jest bezpieczna i naprawdę poprawia stan danej osoby. Aby wzmocnić efekt, a także usunąć istniejące stany zapalne, można użyć naparu z rumianku. Wiadomo, że kwiaty rośliny, gdy są odpowiednio przygotowane, mają nie tylko działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, ale także mogą niszczyć szeroki zakres patogennej flory, działając, jako środek przeciwskurczowy i dezynfekujący.

Receptura z rumianku do usuwania bólu zęba:

  Należy wziąć 5 łyżek suchego surowca rumianku i dodać do niego szklankę wrzącej wody. Zaparzać przez pół godziny. Po tym czasie napar należy przecedzić, schłodzić. Ważne jest, aby nie był zbyt gorący lub zbyt zimny podczas jego używania. Pozwoli to nie drażnić wrażliwego nerwu chorego zęba. Naparem można wypłukać jamę ustną, zwracając szczególną uwagę na miejsce, w którym znajduje się chory ząb.

6. Napar z szałwii

domowe sposoby na ból zęba

  Analizując domowe sposoby na ból zęba nie można zapomnieć o szałwii, która jest używana w postaci naparu do płukania. Ze względu na zawartość garbników i związków flawonoidowych w roślinie, możliwe jest uzyskanie działania przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego i przeciwskurczowego. Aby przygotować środek znieczulający do płukania jamy ustnej, należy jedną łyżkę suchej szałwii zalać szklanką wrzącej wody i pozostawić na pół godziny. Następnie napar powinien zostać przecedzony. Płukać jamę ustną, co dwie godziny, pożądane jest użycie w tym celu świeżo przygotowanego naparu.

Jest wiele domowych sposobów na ból zęba, ale te wymienione powyżej bez wątpienia mają dużą skuteczność.

Warto  jest dbać nie tylko o zęby, ale o dobry stan zdrowia całego organizmu. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego skorzystaj z bezpłatnego poradnika “9 kroków do lepszego zdrowia” już teraz i ciesz się dobrym zdrowiem.

Odbierz poradnik tutaj>>Leave a reply