5 rad jak wybrać buty do biegania

  Nie jest tajemnicą, że bieganie jest uniwersalnym sposobem utrzymywania sprawności, rozwijania wytrzymałości i podtrzymywania aktywności. Buty do biegania należy wybierać ostrożniej, niż ubrania. Model butów powinien ściśle odpowiadać rodzajowi nawierzchni nie ma uniwersalnych modeli na wszystko.  Zastanawiając się, jakie buty do biegania wybrać, trzeba przyznać, że ogólna zasada dotycząca obuwia sportowego polega na tym, że powinno być lekkie, wygodne, dokładnie dopasowane do rozmiaru i dobrze utrzymywać kostkę.

5 rad jak wybrać buty do biegania

  Aby bieganie było skuteczne, a co najważniejsze, bezpieczne, eksperci zalecają wybór wysokiej, jakości specjalistycznych butów sportowych. Używanie niewłaściwych „adidasów” do biegania jest obarczone niepożądanymi skutkami dla zdrowia np. nadmierne obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, dyslokacje stawów.

 

1. Złagodzenie uderzeń o powierzchnię – amortyzacja

  Udzielają rad, jakie buty do biegania będą najodpowiedniejsze główny nacisk należy położyć złagodzenie uderzeń o powierzchnię, powinny one być dobrze wchłaniane, tłumiona siła uderzenia stopy, aby zminimalizować niszczący wpływ biegu na stawy kręgosłupa i kolana. Świetny system amortyzacji to doskonała przyczepność między podeszwą a podłożem oraz wysoka wytrzymałość.

  Wszyscy producenci wysokiej, jakości butów do biegania wskazują na obecność i położenie wkładek amortyzacyjnych. Wkładka musi być zdejmowana, aby w razie potrzeby można ją było wymienić na ortopedyczną.Trzeba przyznać, że amortyzacja najczęściej znajduje się w pięcie, czasami w palcach, istnieje również opcja, że poduszka jest równomiernie rozmieszczona w podeszwie.

 

2. Podeszwa butów do biegania

jakie buty do biegania

  Podeszwa i góra buta muszą być elastyczne i miękkie z przodu. Na podeszwie umieszczone są wstawki z gumy odpornej na ścieranie. Najczęściej znajdują się one w części piętowej i na zewnętrznej stronie czubka buta, co stanowi główne obciążenie. Myśląc o tym, jakie buty do biegania będą bezpieczne należy te informacje wziąć pod uwagę. Do biegania na asfalcie i innych gładkich powierzchniach wystarczy gładka, miękka podeszwa.W przypadku torów, bardziej miękkich, konieczna jest podeszwa bardziej sztywna. Bieganie przez las i przy złej pogodzie wymaga więcej bieżnika, aby nie ślizgać się po pniach zwalonych drzew itd.

 

3. Rozmiar butów do biegania

  Decyzja o tym, jakie buty do biegania kupić zależy przede wszystkim od wielkości stopy. Pod względem rozmiaru buty muszą być tak dobrane, aby palce nie sięgały końca buta, na co najmniej 3-4 milimetry. Jaki jest powód? Podczas pracy stopa zwiększa się w długości i szerokości, a jeśli wybierze się buty dokładnie w rozmiarze, bieganie nie przyniesie przyjemności, ale tylko obrażenia. Z tego samego powodu lepiej jest mierzyć buty sportowe wieczorem, gdy stopa jest nieco opuchnięta. Do dopasowania warto zabrać ze sobą skarpetki do biegania i wkładki ortopedyczne, jeśli się je stosuje. Co do zasady, lepiej wybrać buty do biegania pół rozmiar większe niż zwykłe buty.

 

4. Waga butów do biegania

jakie buty do biegania

  Buty do biegania: para żeńska ma około 400 gramów, para męska to 500 gramów. Im więcej waży obuwie do biegania, tym większe obciążenie stawów i tym większe prawdopodobieństwo zranienia. Letnie buty do biegania są lekkie i oddychające, łatwo się zamoczą. Buty zimowe i jesienno-zimowe są wykonane z bardziej gęstych materiałów, które nie są przemakalne i lepiej utrzymują ciepło.

 

5. Materiał, z jakiego powinny być wykonane buty do biegania

  Dla najlepszych butów do biegania eksperci uważają najlepszą kombinację bawełny i skóry, ponieważ zapewni to odpowiednią wytrzymałość i wentylację. Sznurowanie powinno idealnie znajdować się na bucie asymetrycznie, bliżej wewnętrznej strony stopy. Lepiej jest, jeśli pętle sznurowania nie są połączone pojedynczym sztywnym paskiem. Powinny mieć możliwość przesunięcia, aby można było dokładniej założyć buty na nogę.

 

Jakie buty do biegania wybrać uwzględniając płeć sportowca?

  Męskie i damskie buty do biegania różnią się nie tylko kolorem. Kobieca stopa jest bardziej wymagająca, więc można dla niej zastosować dodatkowe technologie i inne materiały. Główne różnice w obuwiu damskim:

  Proporcje żeńskiej nogi są przeciętnie różne od proporcji męskiej nogi, a zatem but jest inny. Buty damskie są węższe. Pięty w butach do biegania dla kobiet mają dodatkową wysokość, która zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia ścięgna Achillesa. Kobiety ważą mniej niż mężczyźni, a zatem amortyzacja obuwia damskiego jest bardziej miękka niż mężczyzn.

Wybierz buty do biegania odpowiednie dla siebie:

Dla kobiet>>

Dla mężczyzn>>

 Leave a reply