5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworami

5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworami

5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworami. 

Nowotwór jest pojęciem znanym każdemu z nas. Kilka lat temu został określony chorobą cywilizacyjną, czyli taką, która masowo rok w rok dotyka miliony osób na całym świecie. Odmian nowotworu jest bardzo wiele, właściwie każdy organ może zostać przez niego zaatakowany. Rak charakteryzuje się niekontrolowanym przez organizm rozrostem tkanek, które mają cechy patologiczne. Mimo możliwości wyeliminowania przyczyny i miejsca, gdzie docelowo komórki nowotworowe się pojawiły, prawdopodobnie mogły się przenieść gdzieś dalej i rozrosnąć tam. Dlatego tak ważne jest, by pamiętać o regularnych badaniach i zgłaszać się do lekarza od razu, gdy dzieje się z naszym ciałem coś niepokojącego. Objawów może być naprawdę wiele, głównie w zależności oczywiście od rodzaju i stopniu nowotworu. Jednak jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia, pomoże nam to uniknąć ewentualnego zachorowania. Należy więc wprowadzić w swoją codzienną rutynę kilka nawyków, które na pewno pomogą w profilaktyce. 

 

     Utrzymuj prawidłową wagę.     

                                                 5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworami                                                       Niestety, znaczna nadwaga lub otyłość może prowadzić do wielu chorób, m. in. właśnie do rozwinięcia się komórek rakowych (zazwyczaj złośliwych). Osoby otyłe mogą być narażone na nowotwór trzustki, jelita (cienkiego lub grubego), czy nerki. Szczególnie powinny także uważać kobiety przechodzące menopauzę. Udowodniono, że nawet nieznaczna nadwaga w tym okresie życia zwiększa ryzyko zapadnięcia na nowotwór piersi. 

 

 

Jedz zdrowo i zrównoważenie.

5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworami Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywanie to największy przeciwnik dla raka. Pamiętaj więc, żeby do swojej diety wdrożyć dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw owoców oraz roślin strączkowych. Spożywanie owoców i warzyw zalecane jest w przypadku każdego posiłku. Zmniejszy to możliwość zachorowania np. na raka przełyku, okrężnicy, czy żołądka. Natomiast produkty pełnoziarniste pomogą uniknąć m. in. raka jelita grubego. Warto zadbać też o oczyszczenie organizmu z toksyn i złogów, zacznij od jelit, odsyłam do artykułu na ten temat Tutaj>> Ponadto staraj się ograniczyć spożywanie niezdrowych cukrów oraz tłuszczów (w domyśle po prostu produkty o wysokiej zawartości kalorii). Co jeszcze ważne – staraj się, by mięso, które jesz było zdrowe i nienafaszerowane antybiotykami. Zdecydowanie częściej sięgaj po drób lub ryby, niż po mięso czerwone. 

 

Słońce tylko w rozważnej ilości.

 5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworamiSłońce może być zarówno naszym sprzymierzeńcem, jak i ogromnym przeciwnikiem. Oczywiście nie należy maniakalnie się przed nim chować, ponieważ organizm potrzebuje dostarczanej przez nie witaminy D, jednak nadmierne eksponowanie się, szczególnie w porze letniej, kiedy promienie naprawdę mocno rażą, może doprowadzić do rozwinięcia się raka skóry (np. czerniaka). Jeśli więc udajesz się na egzotyczne wakacje pełne słońca lub masz ochotę poopalać się w ogródku – pamiętaj o kremach z filtrami UV. Zabezpieczą twoją skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

 

Chodź na badania i szczepienia.

 5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworamiRegularne badania pozwolą na wykrycie ewentualnych chorób lub dysfunkcji, które wyleczone nie będą powodować żadnych dalszych problemów i powikłań, które mogłyby doprowadzić do wytworzenia się komórek nowotworowych. To samo tyczy się szczepień. Pamiętaj o nich, ponieważ chronią przed przewlekłymi chorobami, takimi jak zapalenie wątroby typu B (które prowadzi do rozwinięcia się raka wątroby) lub przed wirusem brodawczaka ludzkiego, który może być przyczyną raka szyjki macicy.

 

Tytoniowi powiedz stanowcze nie

5 nawyków, które ochronią Cię przed nowotworamiOd dawna jasnym jest, że dym tytoniowy zarówno wdychany na własną odpowiedzialność, jak i biernie może prowadzić do szeregu chorób. W ich grono niestety wpisuje się również nowotwór. Jeśli nie będziesz palił, istnieje nikłe prawdopodobieństwo, że zachorujesz na raka płuc, który jest przyczyną aż 30% zgonów na nowotwór w ogóle. Dodatkowo dym tytoniowy grozi nowotworem przełyku, jamy ustnej, gardła, czy krtani. 

 

 

 

Zapobieganie nowotworom jest jak widać dużo łatwiejsze, niż ich późniejsze leczenie. Dlatego naprawdę warto jest zastosować się do tych kilku powyższych rad, które w rezultacie mogą ocalić życie nasze lub kogoś nam bliskiego. Zdrowy tryb życia nie kosztuje wiele, a może uchronić nas od najgorszego. Nie dajmy się nowotworowi, zapobiegajmy mu. Na początek odbierz za darmo poradnik “9 kroków do lepszego zdrowia”

  odbierz tutaj  Leave a reply